فهرست سبد خرید 0

نگهداری از فضای سبز

پس از طراحی فضای سبز میتوان گفت که نگهداری از آن مرحله ای بسیار مهم است، چراکه حفظ شادابی بلند مدت فضای ایجاد شده و همچنین محافظت از هزینه اولیه انجام شده ضروری است.

مجموعه ویسمهر با توجه به کارشناسان متخصص و حرفه ای در این زمینه فعالانه قدم برداشته تا بتواند محیطی سبز و آرام را برای شما فراهم سازد، در ادامه بیشتر به توضیح نحوه کار و اصول آن می پردازیم. 

حفظ و نگهداری از فضای سبز بر سه اصل استوار است: آبیاری گیاهان ، کود دهی مناسب و بجا ، اصول هرس کردن درختان و گیاهان و تربیت درختان.

آبیاری فضای سبز :

با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و تعیین محدوده ای که فضای سبز در آن قرار دارد میتوان میزان آب مورد نیاز درختان و گیاهان را تعیین کرد. بطور مثال در مناطقی که میزان بارندگی سالیانه کمتر از 700 میلی لیتر باشد، فضای سبز این منطقه در دوران کم آبی و فصول خشک سال  نیاز به آبیاری دارد.

روش های آبیاری فضاهای سبز شهری: روش بارانی، روش کرتی یا غرقابی، روش قطره ای،روش نشتی

کود دهی گیاهان :

ترکیب شیمیایی و درصد خلوص کودهای مختلف حاوی عناصرمتفاوتند. این تفاوتها در مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کود دهی و اثر بخشی کودها تاثیر بسیار مهمی دارند. بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیایی قبل از انتخاب و یا مصرف آنها ضرورت دارد.

ازت، فسفر، پتاس، کلسیم، منیزیم، گوگرد و غیره جملگی کود های شیمیایی هستند که در مواقع لزوم می توان به مقدار اندک از آنها استفاده کرد. دسته دیگری از کودها که بیشتر به عنوان مکمل غذایی در گیاهان شناخته شده و مواد غذایی درجه دوم محسوب می شوند و فقط در زمانهایی که کمبود آن در بین گیاهان در فضای سبز احساس شد باید مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از آهن، روی، منگنز و غیره.

نوع دیگری از کودهای مورد استفاده برای گیاهان و علفها و سایر نباتات در فضاهای سبز شهری کود های حیوانی هستند که دارای ارزش غذایی چندانی نبوده و بیشتر به خاطر بهبود خواص فیزیکی خاک و بالا بردن قدرت نگهداری آب مورد مصرف قرار می گیرند.

 اصول هرس کردن گیاهان و درختان در فضاهای سبز شهری و دلایل و فواید:

هرس به طور کلی علم و هنر قطع کامل یا جزیی اندام های مختلف گیاه می باشد که باعث تنظیم و کنترل رشد، گلدهی و میوه دهی می گردد.

هرس پاکسازی زمستانه :

این هرس با هدف نگهداری اندازه درخت در حد مطلوب و جلوگیری از رشد بیش از حد و تراکم بالای شاخه­ها با اهداف زیر صورت می پذیرد:

•  حذف شاخه های خشکیده، بیمار، ضعیف و شکسته

•  حذف شاخه های مزاحم که می تواند برای عابرین مشکل ساز باشد.

•  حذف شاخه های روی هم افتاده بدلیل سنگینی و شاخه های خمیده.

•  خلوت کردن قسمت داخلی درخت برای جذب بهتر نور و رفت و آمد هوا در لابه لای شاخه ها.

•  تحریک گلدهی در گیاهان و درختان و درختچه ها.

•  کمک به ایجاد شادابی و جوان سازی درختان و درختچه ها.

هنگام هرس توجه به نکات زیر ضروری می باشد:

•  به همراه داشتن لوازم و وسایل هرس که شامل قیچی باغبانی، اره دستی، اره تلسکوپی، شمشادزن دستی، شمشادزن موتوری و نیز نردبان بالابر، چسب پیوند و غیره از موارد اصلی نگهداری فای سبز میباشد.

•  داشتن ابزار مناسب برای ایجاد سطح برشی صاف و یکنواخت.

•  توجه به پاکی و تمیزی وسایل هرس قبل و بعد از انجام کار.

•  حذف کامل شاخه های فرعی و صاف نمودن آن و توجه به ساقه ها و شاخه های باقیمانده.

•  استفاده از چسب باغبانی برای پوشش، بعد از هرس و بریدن شاخه هایی که قطر آن بیشتر از 5 سانتیمتر باشد.

•  قطع شاخه های قطور با سه برش.

1 . برش اول از زیر شاخه به فاصله حدود 15 سانتیمتر از شاخه اصلی بطوریکه 1/3 قطر شاخه قطع گردد.

2 . برش دوم از روی شاخه به فاصله 25-22 سانتیمتر از شاخه اصلی.

3 . برش سوم از محل collar (برجستگی انتهای شاخه دارای قطرکمتر) بطوریکه شاخه به طور کامل از شاخه اصلی جدا شود.

در صورتی که محل collar مشخص نباشد برای تعیین محل قطع، ابتدا یک خط فرضی موازی با تنه در نظرگرفته و با در نظر گرفتن زاویه این خط فرضی با ridge (برجستگی بین دو شاخه)، خط فرضی دوم با زاویه برابر بر روی شاخه ای که قرار است قطع گردد در نظر گرفته می شود که محل قطع می باشد.

زمان هرس درختان و درختچه های زینتی فضای سبزشهری:

•  هرس زمستانه (هرس سیاه)

بهترین زمان انجام این نوع هرس زمانی است که گیاه تمام برگ و بار خود را از دست داده و به اصطلاح در خواب زمستانی قرار دارد. اواخر فصل سرما مناسب ترین زمان برای انجام این کار است.

•  هرس تابستانه (هرس سبز)

این نوع هرس را میبایست در فصل رشد انجام داد و قسمت هایی از گیاه چون نرک ها، پاجوش ها و گلها و میوه های خشکیده را از گیاه جدا کرد.

هرس و تربیت اولیه نهال:

هرس درختان در فضاهای سبز شهری در درجه اول باید توسط فردی متخصص انجام پذیرد چراکه اهمیت ندادن به این مهم می­تواند ضربات جبران ناپذیری به درختان و گیاهان در فضاهای سبز شهری وارد کرده و اصلاح آن مستلزم هزینه های زیاد و وجود یک کارشناس است تا بتواند طی چند سال درخت آسیب دیده را ترمیم و به حالت اولیه باز گرداند. هرس اینگونه درختان با هرس درختان میوه کاملاً متفاوت می باشد.

تربیت درختان :

برای تربیت درختان باید به نکات مهمی توجه داشت. با در نظر گرفتن شکل طبیعی درخت لازم است قبلاً در نهالستان هرس و تربیت اولیه بر روی نهال انجام پذیرد، چرا که هرس کردن درختان در[ فضای سبز محوطه ]هدف نیست بلکه وسیله ای است برای تربیت آن. کاشت باید با در نظر گرفتن فرم طبیعی درخت (هرمی، بیضی، کروی و مجنون) و توجه به شکل استفاده از آن در فضای سبز و همچنین توجه به تربیت مناسب و هرس اولیه که بسیار مهم و حیاتی می باشد صورت پذیرد. البته با توجه به امکان آسیب دیدن بازوهای اصلی نهال توسط افراد ناآشنا و دانش آموزان، بهتر است این تربیت در نهالستان انجام شود که برای رسیدن به این هدف لااقل به3 تا 5 سال زمان احتیاج است.